Triathlon zyskuje na popularności. Co roku pojawiają się nowe imprezy i zawody związane z tą dyscypliną, a na starcie staje coraz więcej zawodników. Dziś odpowiem na pytania, z czego wynika rosnąca popularność triathlonu oraz co trzeba zrobić, by dobrze przygotować się do startów triathlonowych.
Trzy sporty w jednym
Jedną z najważniejszych cech świadczących o atrakcyjności triathlonu jest jego różnorodność. W końcu to połączenie aż trzech dyscyplin sportowych: pływania, kolarstwa i biegu. Dzięki temu nie tylko sezon startowy jest dla zawodników frajdą. Również treningi przygotowujące do startów są urozmaicone i się nie nudzą, a dzięki różnorodności można je prowadzić przez cały rok.
Wymagający trening
Trzeba zauważyć, że triathlon jest jednym z bardziej wymagających sportów. Angażuje zawodnika nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Przygotowanie do zawodów wymagają wytrwałości – treningi prowadzi się w tym sporcie 5 do 6 razy tygodniowo. W triathlonie nie można iść na ustępstwa: jeśli chcesz osiągać wyniki, musisz trenować. Nieodzownym i niezwykle ważnym elementem triathlonu jest także odpowiednia regeneracja po intensywnych ćwiczeniach. Dlatego decydując się na trenowanie triathlonu, trzeba mieć na uwadze czas, który należy poświęcić na treningi, ale też na odpoczynek.
Trenowanie triathlonu z trenerem
Właśnie dlatego, że triathlon należy do tak wymagających dyscyplin sportowych, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie fizyczne zawodnika. Nie wystarczy po prostu pływać, biegać czy wsiąść na rower – intensywność i rodzaj ćwiczeń należy dopasować do konkretnego etapu przygotowania zawodnika. Inaczej trenuje się na kilka miesięcy przed startem, a inaczej, gdy do zawodów zostały tygodnie, a nawet dni.
Bardzo istotny jest również odpowiedni trening pływacki. Bieganie czy jazda na rowerze nie sprawia większości zawodników takich trudności, ale opanowanie poprawnej techniki pływania jest dla wielu osób wyzwaniem. Warto tu pamiętać, że technika wpływa nie tylko na szybkość pokonywanych dystansów w wodzie. Opanowanie do perfekcji kraula oraz stylu grzbietowego pozwala na pływanie szybkie, ale jednocześnie ekonomiczne, tak by pływacka część triathlonu nie pozbawiła zawodnika energii potrzebnej do pokonania dystansu kolarskiego i biegowego.
Zajmuję się trenowaniem triathlonistów-amatorów już od kilku lat, co pozwoliło mi poznać wiele aspektów związanych z tym sportem. Opracowałem autorski program treningowy, który łączy trzy dyscypliny sportowe i pozwala zawodnikowi na każdym stadium zaawansowania osiągać coraz lepsze wyniki. Zapraszam na treningi triathlonowe w ramach pakietu TRI (dla zawodników z Poznania i okolic) oraz konsultacji treningowych online w ramach pakietu eTRI (dla zawodników z całej Polski).