Lato minęło, więc plany wyjazdowe z ciepłych destynacji zmieniają się teraz na zimowe kurorty. Sezon narciarski na stokach austriackich, szwajcarskich, francuskich czy włoskich rozpoczyna się na dobre już w listopadzie (choć część ośrodków otwiera sezon już w październiku). W Polsce, Czechach i na Słowacji ośrodki narciarskie startują w połowie grudnia. Planujecie już szusowanie po stokach? Powinniście zadbać o przygotowanie organizmu do niemałego wysiłku fizycznego, jakim jest jazda na nartach czy snowboardzie.
By odpowiednio przygotować się na wyjazd w góry, ćwiczenia należy rozpocząć już na 6 do 8 tygodni przed. Jeśli więc planujecie spędzić na stokach okres świąteczno-noworoczny, to ostatni moment na rozpoczęcie treningów.
Czym grozi jazda na nartach i snowboardzie bez przygotowania?
Sporty zimowe należą do tych, które narażają na kontuzje. Można jednak uprawiać je bezpiecznie, bez narażania się na długie tygodnie rekonwalescencji po zimowych urazach. Najważniejsze w jeździe na nartach oraz snowboardzie jest odpowiednio wczesne rozpoczęcie ćwiczeń przygotowujących. Wielu amatorów zimowego szaleństwa na stokach zapomina, że są to jedne z bardziej wymagających kondycyjnie sportów. Bez zbudowania wytrzymałości, wzmocnienia mięśni i poprawy ogólnej kondycji fizycznej, wyjazd na narty nie będzie niestety miłym wspomnieniem. Podczas jazdy na stokach bardzo łatwo bowiem o nadwyrężenia mięśni, a także poważniejsze urazy takie jak np. złamania.
Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?
Zaplanowanie treningów przygotowawczych powinno być oparte o umiejętności, wytrzymałość, a także poziom Twojej aktywności fizycznej w ciągu roku. Nie ma przeszkód, byś ćwiczył samodzielnie. Warto jednak poprosić o pomoc trenera, chociażby w przygotowaniu planów treningowych. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że wykonasz odpowiednią ilość ćwiczeń, a przede wszystkim, że będziesz trenował regularnie i systematycznie. A jest to najważniejsze dla odpowiedniego przygotowania do nart i snowboardu.
Bardzo ważne jest wzmocnienie poszczególnych partii mięśni – przede wszystkim czworogłowych i przywodzicieli ud oraz mięśni brzucha oraz grzbietu. To one są szczególnie obciążone podczas jazdy na nartach i snowboardzie. Równie ważne jak ćwiczenia wzmacniające, są te rozciągające. Na około tydzień przed wyjazdem powinieneś się skupić właśnie na tych drugich.
Polecam ćwiczenie ok. 3 razy w tygodniu. W ramach treningów warto wykonywać takie ćwiczenia jak przysiady, wykroki, wymachy ramion, a także nożyce. Warto też dodać do planu treningowego ćwiczenia aerobowe, które wpływają na poprawę kondycji fizycznej. Świetny będzie basen czy bieganie. Obowiązkowym elementem każdego treningu muszą być ćwiczenia rozciągające.
Co bardzo istotne, ćwiczenia organizmu przed wyjazdem na zimowy urlop na stokach powinny przeprowadzić zarówno osoby początkujące jak i zaawansowani, doświadczeni narciarze i amatorzy snowboardu. Tylko, jeśli ćwiczysz przez cały rok regularnie (ok. 3 razy w tygodniu) wszystkie partie mięśniowe, nie potrzebujesz dodatkowego przygotowania.
Poprawa techniki jazdy oraz technik… upadania
Przed wyjazdem warto też spotkać się kilka razy z instruktorem jazdy na nartach czy snowboardzie. Nawet, jeśli spędzasz na stoku każdą zimę od kilku czy kilkunastu lat, warto zadbać o poprawę techniki. Tym bardziej, że sporty zimowe nie należą do najłatwiejszych technicznie. Niepoprawna jazda może być również przyczyną kontuzji, nawet jeśli dobrze przygotujesz się do wyjazdu. Choć może dla niektórych zabrzmi to śmiesznie, ważna jest również odpowiednia technika upadania – taka, która pozwoli uniknąć urazów.
Jestem również instruktorem narciarstwa, jeśli więc chcesz poprawić technikę, umów się ze mną na zajęcia jazdy na nartach.