Trenować można zarówno indywidualnie, z trenerem personalnym lub w grupie. Każdy typ treningu ma swoje zalety, jednak dziś chciałbym skupić się na korzyściach, jakie dają treningi grupowe. Nie przypadkiem ten tekst powstaje właśnie teraz – polecam przeczytać go do końca 😉
Największy boom przeżywają w ostatnich latach grupy biegowe. Co chwile pojawiają się nowe: niektóre biegają nocą, inne zrzeszają tylko mamy z dziećmi, a jeszcze inne są dedykowane dla amatorów przygotowujących się do startów biegowych. Trenowanie w grupie to jednak nie tylko domena biegaczy. Większość zajęć fitness opiera się przecież na zorganizowanych ćwiczeniach grupowych, podobnie jest z indoor cyclingiem i wieloma innymi sportami.
Sporty wytrzymałościowe, jak bardzo wymagający triathlon kojarzyły się niegdyś z samotnymi, wyczerpującymi treningami. W ostatnich latach nastąpiła i tu jednak zmiana. Coraz więcej osób uprawiających triathlon decyduje się na trenowanie w grupie czy przynależność do drużyny, co niesie za sobą wiele korzyści.
Motywacja
Jak już wspominałem w jednym z artykułów na blogu, kryzys treningowy dotyka prędzej czy później wszystkich (albo przynajmniej ogromnej większości) osób regularnie uprawiających sport. Właśnie wtedy, gdy brakuje sił i chęci, inni członkowie grupy treningowej potrafią zmotywować. Nie bez znaczenia jest też tu osoba trenera, który czuwa nad odpowiednim przebiegiem treningu dla każdego członka drużyny. Wspólne trenowanie, w zaplanowanym wcześniej harmonogramie, daje kopa motywacyjnego.
Rywalizacja
Ten czynnik jest szczególnie istotny dla osób startujących w zawodach, np. triathlonowych czy biegowych. Najpierw wspólne przygotowanie do startów, stawianie celów, a potem porównywanie i omawianie osiągniętych wyników. Rywalizacja w drużynie, szczególnie, gdy można mierzyć się z nieco lepszymi zawodnikami i próbować im dorównać, to ogromny bodziec motywacyjny.
Bezpieczeństwo
Podczas uprawiania sportów mogą zdarzyć się kontuzje. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas treningów pływackich. W razie nawet zwykłego skurczu mięśni samotny pływak na otwartych wodach naraża się na niebezpieczeństwo. Podobnie treningi kolarskie na szosach czy biegowe w terenie mogą być związane z ryzykiem urazów czy wypadków. Grupa, która trenuje wspólnie, a szczególnie, gdy robi to pod opieką trenera, zapewnia sobie wzajemnie bezpieczeństwo. W takich sytuacjach treningi grupowe mogą nawet uratować życie.
Wsparcie
Drużyna to nie tylko kilka osób trenujących obok siebie. To również, a może przede wszystkim wsparcie. Wzajemna motywacja, dzielenie się radami, wspólne treningi pod okiem jednego trenera potrafią zwalczać stres oraz radzić sobie z psychicznym i fizycznym zmęczeniem. Wsparcie drużyny jest nieocenione również podczas startów – każdy zawodnik zyskuje wtedy grupę wiernych kibiców 🙂
Poczucie przynależności
Człowiek jest istotą społeczną. Przynależność do drużyny sportowej daje możliwość przebywania z osobami o podobnych zainteresowaniach i celach. W przypadku drużyn amatorskich, dana dyscyplina sportowa jest dla jej członków pasją, hobby, czymś, co robią z przyjemnością w swoim czasie wolnym. To powoduje, że zarówno podczas treningów, jak i zawodów panuje pozytywna atmosfera, a przynależność do grupy daje dużo radości.
Czas na drużynę!
Triathlon stał się dyscypliną szczególnie mi bliską już kilka lat temu, gdy zacząłem przygodę z przygotowaniem triathlonistów-amatorów przede wszystkim pod kątem treningów pływackich. Dziś współpracuję z grupą świetnych zawodników, którzy trenując pod moim okiem, zarówno podczas treningów biegowych, kolarskich jak i właśnie pływackich, przygotowują się do sezonu startowego i z roku na rok osiągają coraz lepsze wyniki. Motywatorem do utworzenia drużyny była właśnie ta grupa zawodników, którzy chcieli trenować i startować razem. Właśnie dzięki nim zdecydowałem się stworzyć Gwiazdowski Triathlon team 🙂 Wypatrujcie nas już wkrótce na imprezach triathlonowych!