„Schudnę”, „zacznę trenować’, „będę prowadził zdrowy tryb życia” – to zdecydowany top postanowień noworocznych. Trzymam kciuki za wszystkich, którzy wraz z nadejściem 2018 pomyśleli właśnie o takich celach na ten rok. I wierzę, że dzięki zastosowaniu się do kilku poniższych zasad, będzie im łatwiej je zrealizować.
Oczywiście jestem jak najbardziej za wprowadzaniem aktywności do swojego rytmu dnia. Dla mnie nie potrzeba do tego szczególnej okazji, zacząć uprawiać sport można tu i teraz. Jeśli jednak ktoś wierzy, że tylko dzięki postanowieniu noworocznemu może zmienić dotychczasowy tryb życia, podpowiadam, jak wytrwać i zrealizować swoje cele.
Realne cele
Jeśli do tej pory Twoja aktywność ograniczała się do krótkich spacerów kilka razy w tygodniu, nie zakładaj, że w 2018 przebiegniesz maraton. Stawianie realnych wyzwań związanych ze sportem jest bardzo ważne dla Twojego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Cele, które będą niemożliwe do zrealizowania dla Twojego organizmu sprawią, że szybko wpadniesz w pułapkę przetrenowania, będziesz walczył z kontuzjami, a to wszystko doprowadzi do zniechęcenia i frustracji.
Nie uprawiałeś do tej pory sportu? Niech Twoim celem staną się dynamiczne spacery i treningi o umiarkowanej intensywności 2-3 razy w tygodniu. Biegasz od dłuższego czasu i stwierdziłeś, że czas wystartować w amatorskich zawodach? Zacznij od biegów na 10 km, nie zakładaj od razu startu we wszystkich maratonach w sezonie. Trenujesz intensywnie od kilku lat i regularnie bierzesz udział w amatorskich zawodach np. triathlonowych? Postaw na swoją życiówkę 🙂 Podium może Cię kiedyś zaskoczyć, ale nie stawiaj go sobie za jedyny cel.
Małe kroki: umiarkowane, regularne treningi
Zrealizować cele można tylko, jeśli są one realne i jeśli będzie się nad nimi pracować powoli, ale regularnie. Zasada małych kroków sprawdza się w sporcie jak w żadnej innej dziedzinie. Najważniejsza jest regularność treningów i dostosowanie stopnia ich intensywności do możliwości organizmu. Regularne treningi o umiarkowanej i średniej intensywności zawsze dają najlepsze efekty.
Wsparcie i pomoc w ćwiczeniach
W realizacji noworocznych postanowień, nie tylko tych sportowych, ważne jest wsparcie. Świetnym rozwiązaniem jest namówienie do wspólnego uprawiania sportu członka rodziny lub przyjaciela. Wzajemnie będziecie się motywować oraz wspierać w momentach kryzysowych.
Najlepszym pomysłem jest rozpoczęcie współpracy z trenerem – będzie on czuwał nad prawidłowym przebiegiem treningów, ustali cele pośrednie i skontroluje na bieżąco efektywność ćwiczeń. Pamiętaj, że współpracując ze mną, możesz liczyć nie tylko na przygotowanie planów treningowych, ale również na doradztwo żywieniowe.
Życzę Wam wszystkim wytrwałości i spełnienia noworocznych postanowień!